Rakieta V-2 poligon V2 wycieczki historia sesje spacery


Idź do treści

Menu główne:


Język rosyjski

O nas referencje dyplomy > Warsztat językowy

Język rosyjski w badaniach V-2

Archiwa: poszukiwania w archiwach rosyjskich

Współpraca: kontakty z badaczami z Rosji

Kontakt: dobra znajomość języka rosyjskiego

Fachowość: dyplomy Instytutu Puszkina w Moskwie i licencja przewodnika dla grup rosyjskojęzycznych

Dokumetnacja fotograficzna: w muzeach lub innych miejscach

Dokumentacja filmowa: posiadamy kroniki radzieckie o rakietach V-2 (R-1)

Dokumentacj papierowa: posiadamy dokumentację V-2 w języku rosyjskim

Kontakt!


Język rosyjski
Język rosyjski w badaniach nad V-2


Rosjanie pod koniec Drugiej Wojny Światowej zdobyli niemieckie poligony V-2 w Polsce (Heidelager Bliznia i Heidekraut Wierzchucin) i szli dalej na zachód. W styczniu 1945 weszli na teren badań rakietowych w Peenemuende, gdzie zdobyli wiele cennych części rakiet, ponieważ mimo amerykańskiego bombardowania centrum rakietowego, działało ono nieprzerwanie do 1945. Na koniec Rosjanie zajęli największą fabrykę V-2 montażu końcowego koło Nordhausen KZ Mittebau-Dora. Pomimo wywiezienia wiele sprzętu przez Amerykanów, Rosjanie po dokładnym przeszukaniu terenu znaleźli jeszcze dużo cennych części i technicznej dokumentacji.

Dzięki zdobyczom rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę badania i produkcja radzieckich rakiet. Ćwiczono wpierw na zdobycznych V-2, by po dwóch latach zacząć produkować radzieckie kopie V-2 pod nazwą R-1. Produkcja zostala zatwierdzona przez Stalina a kontrolowana przez Berię. Do badań rakietowych zaangażowano niemieckich specjalistów rakietowych jak np. Helmut Gröttrup i Werner Albing, ktrórzy pracowali do połowy lat 50 koło Moskwy. Biuro badań rakietowych nosiło nazwę OKB-1 i kierował nim Sergej Koroljow. We wrześniu 1948 rozpoczęły się pierwsze testy radzieckich kopii V-2. Pierwszy start miał miejsce 17 października 1948 roku na poligonie w Kapustin Jar.

Badanie dokumentów rosyjskich ułatwiają dyplomy zdobyte w Instytucie Puszkina w Moskwie, jak i nauka rosyjskiego od 20 lat począwszy od 6 klasy szkoły podstawowej.

Opinie uczestników

Karol J.:
Szkoda, że w Polsce jest mało osób specjalizujacych się w tym temacie

Twoja opinia

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Menu | Wykłady odczyty imprezy | Tłumaczenia niemiecki | Kursy niemieckiego | Wycieczki V-2 przewodnik | Wystawy eksponatów | Spacery sesje fotograficzne | O nas referencje dyplomy | Kontakt Noclegi Transport | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego