język niemiecki szkolenia korepetycje tłumaczenia lekcje


Idź do treści

Menu główne:


Polsko-niemiecka historia w Warszawie

Moje hobby > Niemiecko-polska historia Warszawy
Mimo, że Warszawa od początku jej istnienia jest polskim miastem, dostrzegamy tu również bogatą polsko-niemiecką historię, począwszy od rycerzy zakonnych Krzyżaków odwiedzających to miasto, poprzez sławnych artystów, architektów, pisarzy, kupców, a skończywszy na dużych niemieckich koncernach jak T-Mobile, Siemens czy Mercedes dzisiaj.
Jako licencjonowany przewodnik po Warszawie, filolog germański, tłumacz przysięgły pasjonuję się wspólnym sąsiedztwem Polaków i Niemców. Organizuje często i namiętnie wycieczki w te miejsca.Zanim została założona Warszawa tereny mazowsza były od I do IV wieku naszej ery zamieszkiwane przez Germanów. Ostatnio (2009) pod Piasecznem i w Legionowie (2008) odkryto bardzo dużo ciekawych artefaktów jak przednioty codziennego użytku, ozdoby, broń. Zobacz mapę sporządzonę przez Rzymian

Miasto Warszawa zostało założone według prawa chełmskiego (Kulmer Recht), pochodnej prawa magdeburskiego (Magdeburger Recht) w XIII wieku. W tych czasach na północy istniały pogańskie plemiona Prus (die heidnischen Preussen), a na wschodzie Jadżwingów (Jadwinger), zagrażające najazdami Mazowszu (Masovien).

Polski książę Konrad I Mazowiecki (Herzog Konrad I von Mazowien) poprosił Krzyżaków (der Deutsche Ritterorden) o pomoc przyznając im ziemie chełmińska (Kulmer Land).

Jednym z rycerzy niemieckich wynagrodzonych przez Konrada I Mazowieckiego za swoją służbę był rycerz Gotthard, dowodzący drużyną na wschodzie Mazowsza, odpierający najazdy Jadźwingów (Jadwinger).Otrzymał on w uznaniu za swoje zasługi w 1231 osadę Rakowo a w 1245 wieś "Sluzewo in districtu Varsaviense". 27 kwietnia 1245 r., na dziedzińcu zamku w Czersku w sposób odbyła się uroczystość przekazania wsi . Zobacz stronę o jego rodzinie.


W XIV-XVI wieku napływają do Warszawy bogaci niemieccy kupcy i mieszczanie. W XIV w. Warszawa posiada burmistrza, wójta, rajców miejskich i ławników. Więcej niż połowa nazwisk bogatych mieszczan Warszawy posiada niemieckie nazwiska. Jednak po wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim spada znacznie ilość mieszczan niemieckiego pochodzenia.

Najbardziej znaną do dzisiaj niemiecką rodziną mieszczańską w Warszawie była rodzina Fukierów (Fugger). Kupcy ci pochodzili z Augsburga i prowadzili interesy również w Krakowie.Do dzisiaj zachował się dom rodziny Fukierów, zbudowany przez niemieckiego kupca Georga Korb z Wrocławia.

W XVII w blisko Starego Miasta powstał Pałac Krasińskich, którego fasadę (Giebelrelief) zaprojektował wielki niemiecki architekt Andreas Schlueter.Ten architekt uczestniczył też w pracach budowlanych
Pałacu w Wilanowie.

Pod koniec wieku ok 1698 inny niemiecki architekt Christian Eltester wprzebudował pierwtotną postać Pałacu Łazienkowskiego (Badeschloesschen) zaprojektowaną przez Tylmana z Gameren.

Bardzo silny
wpływ kultury niemieckiej na kulturę i architekturę Warszawy był czasach panowania elektorów saskich (saechsische Kurfuerste) Augusta II i Augusta III w XVII-XVIII w. Wtedy obserujemy ogromny rozwój architektoniczny Warszawy i możemy stwierdzić, że Barok i Rokoko w Warszawie znajduje się pod znacznym wpływem niemieckiego Drezna. Do stolicy przyjeżdzają wybitni niemieccy architekci: Pöppelmann, Knoebel, v.Dezbel, Knöffel, Kammsetzer, Schuh, Zug, Aigner, Plersch. Do dzisiaj funkcjonują pgólnoprzyjęte nazwy wskazujące na pochodzenie niemieckie jak Oś Saska czy Ogród Saski.Przy przebudowie Zamku Królewskiego również uczestniczył Niemiec Poeppelmann, syn twórcy pałacu Zwinger w Dreźnie. W tym okresie powstawały niemieckie czasopisma, istniała niemiecka biblioteka, niemieckie towarzystwo naukowe i towarzystwo literackie. W teatrach grano m.in. dzieła Lessinga "Emilia Galotti" i "Minna von Barnhelm".
Pałac Łazienkowski został przebudowany przez urodzonego w Dreźnie nadwornego architekta Kamsetzera i urządzony przez pochodzącego z Niemiec Ignaz Plerscha. Wokół pałacu stworzył ogród Niemiec Johann Christian Schuh.
W epoce klasycyzmu wielką rolę odegrał niemiecki architekt z Merseburga, S. Gottlieb Zug, który wybudował kościół ewangielicki i Efraim von Schroeger z Torunia, który przebudował kościół karmelitanek. Peter Aigner jest twórcą kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

W latach 1795-1806 po trzecim rozbiorze Polski Warszawa stała się stolicą niemieckich Prus Południowych. Jedną z najbardziej znanych Niemców mieszkających wtedy w Warszawie był E.T.A. Hoffmann, Fichte i Seume.


Początek sukcesu | Wykształcenie lektora języka niemieckiego | Moje doświadczenie | Pozostałe kursy i szkolenia w Niemczech i w Polsce | Prowadzenie specjalistycznych szkoleń z języka niemieckiego | Prowadzenie ogólnych szkoleń z języka niemieckiego | Moje hobby | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego