Menu główne:
Moje hobby > Niemiecko-polska historia Warszawy > Sławni Niemcy i Austriacy w Warszawie
Ernst Theodor Amadeus Hoffmann (Ernst Theodor Wilhelm), ur. 24 stycznia 1776 r. w Królewcu, niemiecki poeta, pisarz epoki romantyzmu, prawnik, kompozytor, krytyk muzyczny, rysownik i karykaturzysta.
W 1802, mając 28 lat został przeniesiony służbowo do Warszawy, dzięki wsparciu swojego przyjaciela Theodora Gottlieb von Hippel, gdzie zamieszkał na ulicy Freta.
W Warszawie wykonywał pracę pruskiego urzędnika państwowego w Preussische Kammer w Pałacu Krasińskich i nadawał nazwiska m.in. zamieszkującym Warszawę Żydom w celach administracyjnych np. Rosenbaum, Goldberg, Eisenbaum.
W imieniu niemieckiego towarzystwa Musikalische Ressource kupił warszawski pałac Mniszchów przy ul. Senatorskiej gdzie wykonywał freski w głównej sali koncertowej. Był również dyrygentem i jako pierwszy wykonał w Warszawie I, II i III Symfonię Beethovena. Przyjaźnił się z Józefem Elsnerem, późniejszym nauczycielem Chopina. Po wkroczeniu wojsk Napoleońskich do Warszawy pozostał likwidując pruską administrację w Warszawie, podupadł na zdrowiu i cierpiał na manię prześladowczą, co miało późniejsze odzwierciedlenie w jego twórczości literackiej. Na początku 1807 wyjechał do Berlina.