Powstanie Warszawskie 1944 przewodnik po Warszawie wycieczki oprowadzanie po Warszawie


Idź do treści

Plan wycieczki

Rezerwacja

1) Poznaj historię zniszczenia symbolu Warszawy, Kolumny Zygmunta dnia 2.09.1944. Zobacz dzisiaj zniszczoną kolumnę!

2) Posłuchaj historię zniszczenia kościoła na starym mieście. Zobacz spaloną rzeźbę Chrystusa!

Wypowiedzi świadków, żołnierzy niemieckich

"Oprócz Polaków leżeli tam ciężko ranni Niemcy. Prosili, żeby nie zabijać Polaków (…). Ale za nami biegli już dirlewangerowcy (...). SS-mani rozstrzelali wszystkich rannych. Rozwalali im głowy kolbami. Niemieccy ranni krzyczeli i płakali. Potem dirlewangerowcy rzucili się na siostry, zdzierali z nich ubrania" Matthias Schenk, Sturmpionier

3) Zdobądź informacje o ówcześnie super nowoczesnych, zdalnie sterowanych joystickiem, min-pułapek Goliathów i Borgwardów. Zobacz ich oryginalne gąsienice i tablicę pamiątkową!

4) Zobacz gdzie stał zdobyty przez powstańców niemiecki transporter i upamiętnione tablicą miejsce gdzie była barykada! Poznaj historię niemieckich samochodów pancernych.

5) Zidentyfikuj unikalne zdęcia pokazujące historię zniszczeń Starego Miasta, jego zabytków i symbolu:Syrenki Warszawskiej. Zobacz te same miejsca dawniej i dziś.

6) Poznaj historię budowania barykad, technikę ich budowy i zobacz gdzie stały broniąc dostepu do Starego Rynku.

WsteczPlayDalej

7) Dowiedz się o materiałach wybuchowych używanych przez Niemców i Powstańców. Zobacz ślady po wybuchach!

8) Posłuchaj historię o udziale dzieci w Powstaniu 1944. Zobacz pomnik walczących i poległych dzieci.

9) Odnadź pomnik i miejsce wybuchu niemieckiego "Konia Trojańskiego", transportera pół tony materiałów wybuchowych który w samym sercu pozycji powstańczych zabił 300 osób w parę sekund.

10)Poznaj historię zrzutów alianckich i sowieckich dla Powstańców i odkryj losy zestrzelonego samolotu Halifax, poznaj jego załogę, zobacz tablicę pamiątkową i miejsce ich pochówku.


11) Poznaj historię walk i ewakuacji w kanałach, zobacz włazy, mapy i tablicę pamiątkową i pomnik.Usłysz jak Niemcy walczyli z kanałami i przebywającymi tam ludzmi: granaty, świece dymne i zobacz jak wyglądała kolejna niemiecka cudowna bron "Tajfun".

12) Zobacz największy pomnik Powstnia w Polsce i poznaj uzbrojenie Niemcow i Polaków: Karabin Mauser, niemieckie i brytyskie granaty reczne, niemieckie i polskie pistolety maszynowe.

13) Zobacz jak Niemcy zniszczyli dzieło jednego z nawybitniejszych niemieckich architektów Andreasa Schlutera, budowniczego Zamku Królewskiego w Berlinie

14) Zobacz gdzie był największy szpital powstańczy w okolicy, którego Nirmcy podpalili podczas ewakuacji wraz z pozostałymi w nim chorymi na łóżkach, zobacz oryginalne zdjęcia!

15) Poznaj historię zniszczenia kolejnego zabytkowego polskiego kościoła. W piwnicach zginęło 1000 osób. Zobacz zniszczoną rzeźbę Matki Boskiej!Zobacz zniszczony ogniem i bombami nagrobek!

16) Historia Armii Ludowej w walkach.Zobacz Sztab Okręgu Warszawskiego Armii Ludowej!
17) Historia zniszczenia kolenego kościoła.W piwnicach zginęło kolene 1000 osób. Zobacz epitafium poległych!

18) Historia zacietych walk w miejscu, które poznał cały świat z niemieckiej kroniki Wochenschau! To boniona przez miesiąc i 600 powstańvców polska forteca! Zobacz i usłysz atak samolotów bombardujących Junkers 87,zobacz jak wyglądało jedno z nawiększych dział II Wony Światowej Ziu/Thor, zobacz jak wyglądała i gdzie stała cudowna broń Hitlera: moździerz rakietowy 38cm SturmMörser RW61 L/5.4, dotknij śladów kul z karabinów maszynowych odciśniętych w metalu.

Strona główna | Niemieckie oddziały | Niemieckie oddziały wschodnie | Mapy i Ekponaty | Rezerwacja | Klub-Kontakt | Tłumaczenia | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego